Mesec zemlje – kaj lahko naredimo za boljši svet?

Aprila že od leta 1970 praznujemo mesec zemlje, 22. aprila pa dan zemlje. Dogodek vsako leto praznujemo v več kot 192 državah po svetu. V tem mesecu, še posebej pa na dan zemlje, države, ki sodelujejo pri praznovanju, še bolj zavzeto poudarjajo skrb za naravo in okolje.

S tematiko skrbi za okolje in z uporabo trajnostnih praks se že od vsega začetka ukvarja tudi podjetje Snow Monkey, ki ga je ustanovila bivša olimpijska smučarka Ana Drev skupaj s partnerjem. Njihova glavna prioriteta je zmanjšanje porabe plastenk za enkratno uporabo in uporaba trajnostnih izdelkov.

Več kot zaskrbljujoče je namreč dejstvo, da smo po podatkih OECD leta 2019 po celem svetu proizvedli kar 460 milijonov ton plastike, kar je 250-krat več kot leta 1950, ta številka pa se povečuje tudi pri nas. Leta 2004 smo v Sloveniji namreč proizvedli skoraj 40.000 ton, v letih 2019 in 2020 pa že skoraj 70.000 ton. 

Kaj torej lahko naredimo tudi sami?

Pa da ne bo vse samo slabo – Slovenija je že naredila en korak v boljšo smer, ko je prepovedala plastiko za enkratno uporabo, kot posamezniki pa lahko delamo majhne korake, da poskrbimo za boljši svet. 

Že dobra ozaveščenost in majhni koraki namreč lahko spremenijo navade hitre potrošnje. 

Prenehajmo z uporabo plastenk za enkratno uporabo

Smo sredi trgovine, kamor smo se odpravili po hrano in naenkrat nas popade žeja. Ker se nam ne da čakati, da pridemo do doma, pograbimo prvo plastenko s pijačo in jo vržemo v voziček. Ali pa se nam zjutraj ne ljubi skuhati kave in se raje po poti ustavimo na bencinskem servisu, kjer vzamemo kavo za s sabo. Z vsemi temi dejanji kopičimo plastenke in odpadno embalažo. Raje imejmo eno flaško za vodo, ki jo povsod nosimo s seboj in kavni lonček za večkratno uporabo, v katerega si zjutraj pred odhodom nalijemo kavo.  S trajnostnimi flaškami boste tudi lažje skrbeli za redno hidracijo, nanjo pa lahko vgravirate tudi lepo misel, ki bo služila kot opomnik za redno pitje vode. 

Kar prinesemo s sabo, odnesemo s sabo

Onesnaževanje narave ima slab učinek na naš ekosistem. Zagotovo ste se že kdaj znašli sredi gozda in po tleh našli cel kup smeti. Zato je zelo pomembno, da tisto, kar prinesemo v naravo, s seboj tudi odnesemo. Posledice onesnaževanja so namreč grozne – vse več voda ni več pitnih, pogosto pa so v vodi najdeni tudi delci mikroplastike. Še večje posledice so vidne po lanskih poplavah – plastika je postala del rečnih obrežij in predstavlja krut opomnik, kakšen odnos imamo do plastike in okolja. 

Uporabimo izdelke iz nerjavečega jekla

V plastiki za enkratno uporabo ob ponovni uporabi v tekočino prehajajo mikro delci, ki so škodljivi tako za naše zdravje kot za naše okolje. Visokokakovostno nerjaveče jeklo pa je neoporečen material, ki ne prehaja v tekočino, ne prenaša okusa ali vonja, zato je odlična alternativa plastenkam za enkratno uporabo.

Investicija v boljšo prihodnost

Če namesto plastenke za enkratno uporabo, izberemo flaško za večkratno uporabo, bo sicer to enkratna višja investicija, ki pa se na dolgi rok zelo hitro povrne, obenem pa poskrbi za boljše zdravje in manj onesnaženo okolje. V večini naših domov po Sloveniji imamo namreč po večini še vedno na voljo kvalitetno pitno vodo. Izkoristimo to prednost, ki jo marsikatere države po svetu nimajo več. 

Ena flaška za vse priložnosti

Prednost trajnostnih izdelkov za večkratno uporabo je njihova trpežnost in zdravju prijazen material. Izdelki iz nerjavečega jekla tudi po večkratni uporabi ostanejo enaki, držijo 24 ur hladno in 12 ur toplo vodo, imajo doživljenjsko garancijo, flaško pa lahko napolnite kjerkoli in kadarkoli. Material, iz katerih so narejene stekleničke Snow Monkey, je tudi nereaktiven in netoksičen ter ne prehaja v tekočino. 

Podjetje Snow Monkey bo v mesecu aprilu en evro od vsakega nakupa podarilo naravovarstvenemu društvu Balkan River Defence, z aprilom pa bodo začeli tudi s prav posebno mesečno akcijo – na dražbo bodo vsak mesec dali prav posebno poslikano flaško, katere celoten izkupiček bo prav tako šel isti dobrodelni organizaciji, z namenom varovanja slovenske narave. 

Veliko lahko za okolje, svoje zdravje in boljšo prihodnost, naredimo že sami. Še lažje je, ker je na trgu že toliko izdelkov, s katerimi lahko že z majhnimi spremembami naredimo velike korake. 

Podobni prispevki

Copyright 2015 - www.grazia.si