„Ni pavze, to je šele začetek”

Menopavza ni zgolj en trenutek v našem življenju, gre za proces, ki je lahko povezan z nizom simptomov, zaradi katerih se deli na dve fazi. V času perimenopavze prihaja do prvih hormonskih nihanj, pojavljajo se neredni menstrualni ciklusi s pridruženimi drugimi fizičnimi in psihološkimi izzivi. Po tej fazi pa nastopi postmenopavza, in sicer takrat, ko se menstrualni ciklus prekine za več kot leto dni.

O perimenopavzi smo se pogovarjali z Mojco Mavec, ki je ob vstopu v petdeseta opazila nekaj sprememb: „Nisem več ista. Nihanje razpoloženja, potenje, povečana telesna teža. Možganska megla, v trenutku! Suha koža.” A pomembno je, da se zaveda, da je to tudi priložnost, da najde nove rešitve: „Lahko sem drugačna – zaradi menopavze. Najdem nove rešitve, in to ni slabo. V življenju vedno iščem rešitve, in tu se zame ni veliko spremenilo. Včasih ne vem, ali se počutim duševno slabo, samo zato ker se moje življenje spreminja? To so leta, ko izgubiš starše, imaš večjo odgovornost v službi … Ali pa se moje življenje spreminja zaradi hormonov?” se sprašuje Mojca tako kot večina žensk v tem obdobju. Meni, da se menopavze tudi nekoliko boji – predvsem zaradi odnosa ljudi do tega: „Kot da je to bolezen. Kot da sem zbolela za hudo boleznijo, ki me je povsem spravila iz tira. Menopavza ni bolezen, je prehod v novo obdobje, ki se sčasoma umiri. Morda je to dobra priložnost, da začnemo skrbeti zase, misliti nase. Da, menopavza je priložnost za opolnomočenje.” Vprašali smo jo tudi, ali se na menopavzo pripravlja in kako skrbi zase, za nego kože ali zdravje? „Še bolj skrbim zase. Več se gibam, pazim na prehrano, bolj skrbna sem tudi pri negi kože,” pove in osvobajajoče sklene z razlogi, zakaj se v petdesetih počuti bolje kot pri dvajsetih: „Petdeseta – ko sem nekaj že dosegla v življenju, ko se mi ni treba kar naprej dokazovati, ko sem lahko spet malo samosvoja, ne da bi se za to opravičevala. Petdeseta so tako svobodna kot mlada leta, le z več izkušnjami in kreditno kartico.” Strinjamo se z Mojco, da menopavza ni dokončna manifestacija staranja!

 

Dokazana učinkovitost nege z Neovadiol rutino

Z zgodnjimi znaki menopavze, ki se najprej opazijo na koži, se vsako leto sooči okrog 25 milijonov žensk. Vsaka menopavzo doživlja drugače, za večino pa je to čas velikih sprememb – duševnih in telesnih, kot je staranje kože. GRAZIA predstavlja zaveznika v boju proti povešeni koži v menopavzi – NEOVADIOL, ki kožo preoblikuje na več ravneh ter ji vrne mladostnost, volumen, gostoto, mehkobo in sijaj. V perimenopavzi moramo koži povrniti gostoto in vitalnost, zato mora nega vsebovati formulacije, obogatene s hialuronsko kislino. Kot podporo pri negi v tem obdobju so strokovnjaki znamke Vichy razvili inovativni Neovadiol meno 5 bi-serum, ki deluje na gube, preoblikuje konture obraza, zmanjša vidnost starostnih peg, koži povrne sijaj in nadomesti lipide v površinskih slojih. Pri skrbni negi mu zjutraj sledi nega z Vichy Neovadiol Redensifying Lifting in zvečer z Vichy Neovadiol Redensifying Revitalizing, posebej prilagojena negi kože v perimenopavzi, medtem ko v postmenopavzalnem obdobju izberemo izdelke, obogatene z maščobnimi kislinami omega 3, 6 in 9. Po uporabi Neovadiol meno 5 bi-seruma zjutraj nanesemo hranljivo kremo Vichy Neovadiol Replenishing Anti-Sagginess, zvečer pa Vichy Neovadiol Replenishing Firming. Učinkovitost izdelka je vidna v vrnitvi videza polnejše kože, želenih kontur in zdravega sijaja obraza, njegovo aktivno delovanje pa je dokazano s klinično raziskavo, v katero je bilo vključenih več kot sto žensk z različnim fototipom kože v različnih fazah menopavze.* Da bi bila nega kože v menopavzi popolna, sledite Vichyjevemu protokolu: po nanosu nekaj kapljic Neovadiol MENO 5 BI-seruma za kožo v peri- in postmenopavzi nanesite nego za predel okrog oči in ustnic Neovadiol, ki ima zdaj izboljšano formulo, nato pa še dnevno nego Neovadiol.

 

* Klinična raziskava, izvedena na 42 ženskah, v trajanju 2 mesecev.

 

Menopavza in depresija?

Zgrešena je predstava, da gresta depresija in menopavza vedno skupaj. Epidemiološki podatki najnovejših raziskav kažejo, da je povezava med menopavzo in depresijo pri zdravih ženskah nizka ali zmerna. To pomeni, da se depresija med menopavzo pojavlja manj pogosto, kot se običajno verjame. Največje tveganje za nastanek depresije imajo ženske, ki so prestale menopavzo z operacijo ali drugimi medicinskimi sredstvi kot del zdravljenja raka dojke ali ginekološkega raka. Nikoli ne smete bežati pred ustrezno predpisanimi zdravili, torej antidepresivi, saj služijo kot pomembna pomoč in opora v težkih življenjskih obdobjih. Ko si zlomimo nogo, uporabljamo berglo, dokler ne moremo hoditi, torej dokler se noga ne okrepi. Antidepresivi so lahko ʻpalicaʼ za dušo, ki v tistem trenutku ne more brez pomoči in podpore.

Zakaj se pojavljajo nenadne spremembe razpoloženja?

Nenadne spremembe razpoloženja so eden najpogostejših simptomov perimenopavze, ki pridejo z nočnim potenjem in vročinskimi navali. Ženska se počuti preobčutljivo, razdraženo, ima občutek, da bo ʻpočilaʼ, se zlahka razburi, ima občutek, da ni vsa svoja ali da bo skočila iz lastne kože. Ženske pogosto opisujejo, da se ne morejo prepoznati, da iz mirne, vesele ženske postanejo razočarane, zagrenjene in jezne. Potem pa nenadoma brez razloga dobijo občutek, da je vse v redu in se dobro počutijo.

Kakšne tehnike bi priporočali za sprostitev in vadbo?

Najpomembnejši nasvet za ženske v menopavzi je, naj bodo telesno dejavne glede na svoje zmožnosti. Aerobne vaje ali vaje za moč, pilates, sprehodi, joga, delo na vrtu ali kakršnakoli telesna aktivnost bodo zagotovo omilili telesne simptome menopavze in izboljšali čustveno stanje. V psihičnem smislu nas telo v menopavzi izda, se obnaša, kot nismo vajeni (navali vročine, pridobivanje teže, težave s spanjem), zato je pomembno, da telo fizično razgibamo in si povrnemo občutek nadzora nad njim. Kar zadeva dihanje, obstajajo različne tehnike, ki se jih je preprosto naučiti in so namenjene sprostitvi telesa ter zmanjšanju psihološkega občutka napetosti.

Podobni prispevki

Copyright 2015 - www.grazia.si