Pretresla nas je novica, da je v nebesih svoje mesto poiskala srčna, ženstvena in duhovna Manca Košir. Novinarska, publicistka, univerzitetna profesorica, avtorica številnih navdihujočih knjig, Hospicova prostovoljka pa tudi ljubiteljica mode je zaključila svoje zemeljsko potovanje.
Manca Košir je bila novinarka, publicistka in javna intelektualka – diplomantka matematike in fizike na ljubljanski Pedagoški akademiji, 6 let kasneje je diplomirala na takratni Fakulteti za sociologijo, politične vede in novinarstvo ter za diplomo prejela univerzitetno Prešernovo priznanje. Leta 1987 je na Filozofski fakulteti v Zagrebu prejela naziv doktorja filoloških ved. Delala je kot profesionalna novinarka uglednih časopisov v takratni Jugoslaviji, bila članica uredništva Nove revije in bila zaposlena kot izredna profesorica za novinarsko sporočanje, vzgojo za medije in novinarsko etiko na Fakulteti za družbene vede vse do upokojitve leta 2005.
Iskren nasmeh in dobro srce
Ljubezen do besede je širila s študijskim krožkom Beremo z Manco Košir, ki ga je skupaj z Andragoškim centrom Slovenije ustanovila ob koncu 90. let prejšnjega stoletja. Ta ljubezen do besede in slovenskega jezika pa jo je vodila tudi k pisanju knjig. Kar pod 16 se podpisuje. V okviru leposlovja so bila pisma njena najljubša zvrst. Leta 2015 je Mladinska knjiga izdala pisma z naslovom Darovi minevanja. GRAZIA z vami deli eno misel iz te knjige: »Zdravijo nas nežnost, sočutje in bližina. Bližina je najgloblja, kadar snamemo masko z obraza, da smo pred seboj in pred drugimi z ranljivim obličjem krhki in šibki.« Mančine misli, ki dajo misliti!
Njena prva pisma so izšla že leta 1991 in nosijo naslov Ženska pisma, kjer je Manca na papir izlila svoje duhovne misli in ljubezen do ženske lepote. Zapomnili si jo bomo po rdeči šminki, uhanih z modnim podpisom, pa tudi po toplih očeh, iskrenem nasmehu in dobroti. Vedno uglajena Manca Košir je bila Človek z veliko začetnico. V zadnjih letih je začutila posebno poslanstvo ambasadorke in prostovoljke društva Hospic, kjer je spremljala umirajoče in žalujoče.
Mančina zadnja modra misel
Ohranimo spomin na Manco z njeno mislijo: »Ni pomembno dodajati dneve življenju, ampak pristno, polno življenje dnevom.« Domači so ob njenem slovesu, v skladu z njeno zadnjo željo, povabili k praznovanju njenega bivanja. Prosijo, da namesto rož v njen spomin zasejemo seme dobrega in naredimo nekaj lepega za nekoga. Praznujmo življenje, praznujmo življenje Mance Košir!
Manca Košir je bila redna naročnica na revijo GRAZIA, njena prijateljica in ljubiteljica mode ter lepote! Uredništvo GRAZIE družini in prijateljem izreka iskreno sožalje, hkrati pa slavi življenje, ljubezen in ženske kar je odsevalo življenje Mance Košir.
Ganljivi zapisi znanih Slovencev
"Do zadnjega diha se je kopala v naši ljubezni. Ko se je temeljito okopala, je slekla zemeljsko telo kot mokre kopalke in se-stopila v Luč.
KOPAM SE V LJUBEZNI.
Ljubezni je figo mar za oblike in načine.
Oplakne mrtvi obraz, da nas prepoznajo, ko se vrnemo domov.
- Manca Košir (5.3.1948-2.5.2024) Namesto sožalja vas v skladu z njeno željo vabim k praznovanju njenega bivanja. Če tako začutite, zapišite v komentar, kako vas je navdihnila. Namesto rož pa vas vabim, da zasejete seme dobrega: naredite nekaj lepega za nekoga, nekomu iskreno nekaj ljubečega poveste. Naj zacveti ljubeča povezanost med nami! Pogreb bo javen in odprt za vse, ki se od nje želite posloviti. O podrobnostih vas obvestimo. Z ljubeznijo v Ljubezni povezani za vedno."
To je na svojem Facebook-u zapisala Tina Košir, slovenska televizijska voditeljica in kolumnistka ter hčerka pokojne Mance. Več na povezavi.
Ganljiv zapis je na Facebook-u objavila tudi Ninna Kozorog, zdravnica nevrologinja, nevrofiziologinja in humanitarna delavka:
"Odšla je. Velika med Velikimi. Tista, ki je slavila Življenje.
Manca Košir (5.3.1948-2.5.2024)"
Več na povezavi. Tudi slovenska modna oblikovalka Matea Benedetti je na svojem Facebook-u objavila ganljiv zapis:
"Prišla si k meni, kot vedno z darili, tvojo knjigo in parfumom imenovanim ANGEL. Rekla si mi: “Seveda, ker TI si angel.” Danes, ko si nas zapustila, je Angel padel in se razbil. Začutila sem tvoj odhod, ki je pustil le bolečino, vedoč, da ne bom več doživela tvojega smeha, topline in modrosti. Ti, ki si mi predstavljala ideal duhovne, radostne in vedno optimistične ženske, globoke in polne lepih besed. Premalo je žensk, ki bi bile takšen veličasten zgled. Bila si moja muza, enostavno si bila navdihujoča. Manca, pogrešala te bom, vendar najdem tolažbo v prepričanju, da si prestopila v neskončno prostranstvo svetlobe in ljubezni."
Več pa na povezavi. Tudi predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je na Twitterju (X-u) delila ganljivo novico.
“Pogovarjajte se z ljudmi, ki nahranijo vašo dušo,” je nekoč dejala. In vsak pogovor z njo je bil prav to.
Draga Manca, hvala za vse misli in hvala, ker si bila vedno neomajna borka za enakopravnost žensk. Iskreno sožalje družini in prijateljem. pic.twitter.com/VF0THLP0xp
— Nataša Pirc Musar (@nmusar) May 2, 2024
Naslovna slika: Instagram Matea Benedetti