Dve različni nogavici, en skupen cilj: boljše življenje za osebe z Downovim sindromom

V Mestnem muzeju Ljubljana je včeraj potekal strokovni posvet, ki ga je ob svetovnem dnevu Downovega sindroma organiziralo Društvo Downov sindrom Slovenija. Osrednja tema dogodka je bila pomen izboljšanja podpornih sistemov za osebe z Downovim sindromom, pri čemer so strokovnjaki, starši, predstavniki institucij in podjetij soglasno poudarili, da je za pravično vključevanje v družbo ključna dostopna in individualizirana podpora – od otroštva do odraslosti.

Dogodek je spremljal tudi ganljiv simbolni trenutek: podjetje Intersocks d.o.o. je društvu podarilo donacijo v višini 2.000 evrov ter kar 900 parov pisanih, dveh različnih nogavic – kot poklon dnevu, ki slavi drugačnost. Zakaj prav nogavice? Ker oblika kromosomov pod mikroskopom spominja nanje, in ker različni pari simbolizirajo sprejemanje in razumevanje unikatnosti vsake osebe.


Več kot le simbolika

Podpora osebam z Downovim sindromom ne sme biti prepuščena naključju ali dobri volji posameznikov. Predsednica društva dr. Valerija Bužan je na posvetu jasno povedala:

 

»Vsaka oseba z Downovim sindromom potrebuje prilagojeno podporo, ki ji omogoča razvoj potencialov in kakovostno življenje. Naša odgovornost kot družbe je, da ustvarimo okolje, kjer bo ta podpora dostopna in učinkovita.«

Sodelujoči so izpostavili ključna področja, ki jih Slovenija nujno potrebuje posodobiti – dostop do zgodnje obravnave, vključujoče izobraževanje, podprto zaposlovanje in možnosti za samostojno življenje. Še vedno je namreč preveč otrok napotenih v ločene ustanove, čeprav so raziskave in dobre prakse iz tujine dokazale, da se z ustrezno podporo lahko uspešno šolajo v rednih šolah. Enako velja za zaposlitev – sistem varstveno-delovnih centrov je po besedah dr. Bužanove pogosto izključujoč, saj ne temelji na individualnih zmožnostih, temveč na sistemski rutini.


Ko skupnost stopi skupaj

Donacija podjetja Intersocks d.o.o. je močno zaznamovala dogodek. Njihov direktor Marjan Kočila je ob predaji povedal:

 

»Ponosni smo, da lahko z našim delom podpremo skupnost in obenem opozorimo na pomen sprejemanja različnosti. Dve različni nogavici sta lahko modni kos – a še pomembneje, simbol solidarnosti in razumevanja.«

Vsak par pisanih nogavic, ki so jih prejeli člani društva in obiskovalci posveta, je tako postal del zgodbe, ki se piše z malimi, a odločnimi koraki k večji vključenosti.

This slideshow requires JavaScript.


Prizadevanja se nadaljujejo

Društvo Downov sindrom Slovenija si z vsako pobudo, projektom in dogodkom prizadeva za boljšo kakovost življenja oseb z Downovim sindromom in njihovih družin. Kot je dejala dr. Bužan: »Radi bi, da otroci odraščajo v okolju, kjer so sprejeti, odrasli pa živijo čim bolj samostojno – z možnostmi, ne omejitvami.«

Ob svetovnem dnevu Downovega sindroma zato ni dovolj, da si nadenemo dve različni nogavici – čeprav tudi to šteje. Naj šteje predvsem naš naslednji korak.

 

Podobni prispevki

Copyright 2015 - www.grazia.si