GRAZIA je vsak dan znova na lovu za novimi modnimi kosi (in oblikovalci), ki bi pritegnili naš pogled. Tokrat nas je navdušil Pridon Niguriani, gruzijski modni oblikovalec!
Že od otroštva ga navdušujejo rock glasba, umetnost, literatura in šport, še posebej pa rock glasba, ki je postala pomemben del njegovega življenja. Leta 2020 je ustanovil blagovno znamko LEM, ki deluje v okviru počasne mode (slow fashion). Pod znamko LEM nastajajo modne kolekcije za modno pisto, dodatki, pokrivala in obutev! GRAZIA danes z vami deli vse modne podrobnosti!
k
Verjamem, da je moda močno komunikacijsko sredstvo, ki lahko aktivno prispeva k ozaveščanju o pozitivnem in odgovornem pristopu do globalnih problemov, človekovih pravic in enakosti, k protivojnim sporočilom ter k varovanju našega planeta in narave.
Pripovedovanje zgodb skozi kolekcije je ključen del identitete znamke LEM. Vsaka kolekcija odraža posebno tematiko in družbeno sporočilo, med drugim: Glory to Ukraine, Patchwork, Flowers Positive Power, The Poem (navdihnjena z gruzijsko zgodovinsko pesnitvijo), Feminine Power (proti nasilju nad ženskami), Sleeping Beauty (tema razstave Met Gala 2024), Fashion is Art in najnovejša The Blanket.

Za pomlad/poletje 2026 LEM predstavlja kolekcijo “The Blanket”
Nova kolekcija “The Blanket” je globoko osebna in čustvena linija, navdihnjena z otroškimi spomini ustanovitelja Pridona Nigurianija. Kolekcija črpa iz živahnih plišastih preprog, ki jih je njegova babica ročno sešila, in prinaša nostalgijo, toplino ter čustveno globino v linijo, ki je hkrati vizualno bogata in konceptualno večplastna. “Moja babica je ustvarjala čudovite preproge, ki so še danes dragocene v naši družini. Niso le tkanine – so zgodbe,” pravi Niguriani.
Kolekcija raziskuje preprogo kot metaforo udobja, doma in čustvene odpornosti. S svojimi edinstvenimi teksturami in odtenki kolekcija “The Blanket” ujame dvojnost življenja — veselje in žalost, zmago in ranljivost. V središču kolekcije je velika statement preproga, osrednji kos, katere izdelava je trajala skoraj dva meseca. Ta kos je posvečen babici in trajni lepoti ročno ustvarjene dediščine.

Barve igrajo ključno vlogo: žive črte karmin, kobalt in zlata prikličejo igrive iskrice ognjišča, medtem ko hladnejši toni, kot sta modri suton in vijolični sončni vzhod, dodajajo čustveni kontrast. Obleka iz kobaltno modre in bordo barve, okrašena s cvetličnim tulejem, je primer romantične, a prizemljene estetike kolekcije. Dodatki in silhuete so prav tako izraziti — mistične klobuke z rdečimi vrtnicami na črnem tilu, geometrični motivi v toplih rdečih, zlatih, belih in črnih odtenkih, naneseni na rdeče cargo hlače, eksotični trench plašči in eterealni kosi iz Chantilly čipke. Vsak izgled je ‘patchwork’ spominov in sodobnosti, ki odmeva taktilno bogastvo izvorne preproge.
Kolekcija “The Blanket” je tudi dokaz zavezanosti LEM trajnostnemu pristopu. Patchwork, ki je dolgo slavljen v različnih kulturah, je tukaj ponovno zamišljen kot strategija za minimiziranje odpadkov in skrb za planet. Niguriani uporablja prevleke za blazine, deadstock materiale in ostanke tkanin za izdelavo trench plaščev, jakn in kril — s tem daje pozabljeni tkanini novo življenje.
“Trajnostnost uresničujemo s tem, da odpadke spreminjamo v lepoto,” pojasnjuje Niguriani.
Vintage tkanine, kovinski odpadki in izrazna verižna nakitna oprema so skozi celotno kolekcijo ponovno uporabljeni, kar utrjuje LEM-ov podpisani upcycling pristop. “Blanket” ni le modna izjava — je generacijska zgodba, prepletena s skrbnostjo, odpornostjo in upanjem.

S čim je Niguriani tako navdušil GRAZIO?
l
Na žalost modna industrija, tako kot mnoge druge, škoduje okolju. Moramo se naučiti, kako premagati te izzive, in na tej poti še veliko spoznati. Trajnostnost je v središču LEM DNA, zato delamo v skladu z najboljšimi praksami, ki podpirajo trajnostne strategije. Moje trenutno delo varnostnega in okoljskega inženirja mi daje odličen vpogled v trajnostno prihodnost – zmanjševanje odpadkov, cilje ničelnega ogljičnega odtisa ipd. – kar želim vključiti v modno industrijo za podporo trajnostnim strategijam. Proces obstaja, vendar napreduje počasi, saj zahteva več znanja in miselno revolucijo, da bi trajnost postala globalna vrednota.
Vsi dodatki in pokrivala pod blagovno znamko LEM so izdelani s pomočjo tehnik recikliranja – iz kovinskih odpadkov, embalažnih materialov, starih svetil, dekorativnih predmetov in ponovno uporabljenih kosov iz prejšnjih kolekcij. S tem znamka uteleša svojo zavezanost okolju in ustvarjalnemu ponovnemu rojstvu materialov.


Vsi modni kosi so znamke LEM by Niguriani @lem.brand.georgia
Fotografije: Mary Svyatskaya @mary.svya
Pričeska in ličenje: Joana Peixoto @joanapeixoto
Modeli:
Anastasia Anishenko @anastasia_anishenko
Anny Luna @annylunart
Perry Ope @perry_ope
Vika Miroshnichenko @miroshnchnk









