Marko Koželj o zdravi, lepi koži

Ker se zavedamo, da je samo zdrava koža lepa, smo strokovnjaka Marka Koželja, dr. med., vprašali za nasvet, kako zaščititi in obnoviti njeno lepoto. Izvedeli smo, da bo naša koža bolj gladka, sijoča, navlažena in posledično tudi bolj zdrava z rednimi terapijami s polinukleotidi.

Kakšna koža je lepa, katere so lastnosti, ki jih mora imeti? 

Lepa koža je zdrava, takšna pa izžareva vitalnost in mladost posameznika. Njen videz je odvisen od številnih dejavnikov. Na nekatere ne moremo vplivati, pravimo jim intrinzični dejavniki – pri teh ima glavno vlogo genetika. Veliko pa je tudi dejavnikov, na katere imamo vpliv, pravimo jim ekstrinzični dejavniki. Gre za zunanje dejavnike pa tudi za način življenja, kot so navade in razvade (kajenje, alkohol, nega kože, sončenje, debelost, spanec …). Ključne lastnosti, ki jih ima lepa koža v tradicionalnem smislu, so enakomeren ten in tekstura brez vidnih nepravilnosti (kot so rdečica, hiperpigmentacije, brazgotine, akne …), dobra navlaženost, ki se kaže kot mehka in sijoča koža, pa tudi čvrstost in elastičnost. Koža, ki ni povešena, kaže mladost in govori o tem, da je dobro vzdrževana. Poleg estetskih lastnosti, ki so zelo subjektivne narave, pa je lepa koža predvsem tista, ki je funkcionalno zdrava, ki opravlja svojo barierno funkcijo ter ima močno zaščitno in obnovitveno sposobnost. Sam kljub tradicionalnim estetskim smernicam lepe kože še vedno menim, da je vsaka koža, ki je zdrava, tudi lepa ne glede na manjše nepravilnosti, saj te posamezniku dajejo unikatnost in osebno lepotno noto.

Katere navade in postopki najbolj prispevajo k ohranjanju zdrave, kakovostne kože?

Osnova sta predvsem redna nega ter zdrav življenjski slog – to dolgoročno najbolj prispeva k ohranjanju njenega zdravja. Redna dnevna nega je sestavljena iz čiščenja, vlaženja ter uporabe aktivov (retinoidi, niacinamid, vitamin C …). Zelo pomemben faktor pri ohranjanju kakovosti kože je zaščita pred UV-sevanjem in izogibanje dolgotrajni izpostavljenosti soncu, uporaba pokrival ter kreme z zaščitnim faktorjem 50+ na obrazu ne glede na letni čas. K zdravemu življenjskemu slogu štejemo raznovrstno prehrano, ki je bogata z antioksidanti, maščobnimi kislinami omega 3, vitamini in drugimi mikrohranili. Pri tem nikakor ne smemo pozabiti na izogibanje kajenju in alkoholu, saj oboje močno poslabša kakovost kože. Potrebno je tudi poskrbeti za zadostno količino spanca in obvladovanje stresa. Na voljo so nam tudi raznovrstni estetski postopki, ki so lahko močno orožje pri ohranjanju kakovosti kože. To so kemični pilingi, laserji oziroma t. i. energy based devices, botulinum toksin, mikroneedling ter mezoterapija in biorevitalizacija s polinukleotidi ter skin boosterji. Kljub vsemu od njih ne moremo pričakovati čudežev, pač pa je o njih smiselno razmišljati kot o nekakšnem fitnesu za kožo, ki doseže rezultate z dosledno uporabo. Tako kot fit telo dosežemo z rednim gibanjem, redno uporabo prehranskih dopolnil in zdravo prehrano, so tudi ti postopki nekaj, kar je potrebno ponavljati v rednih intervalih.

Marko Koželj: »Raznovrstni estetski postopki so lahko močno orožje pri ohranjanju kakovosti kože. O njih je smiselno razmišljati kot o nekakšnem fitnesu za kožo, ki doseže rezultate z dosledno uporabo.« 

Zadnje čase se veliko govori o polinukleotidih. Nam lahko razložite, kaj so in kako se izvaja terapija z njimi?

Polinukleotidi so bioaktivne molekule, sestavljene iz verig nukleotidov, ki tvorijo molekulo DNA. Pridobivajo se iz naravnih virov (postrvi ali lososa), zaradi česar so biokompatibilni in varni za uporabo. Na koži delujejo regenerativno, saj spodbujajo fibroblaste k tvorbi kolagena in elastina, povečujejo vlaženje kože ter delujejo protivnetno in antioksidantivno. Terapija vključuje injekcijsko aplikacijo z zelo tanko iglico v mezoterapijski tehniki, torej v zgornje plasti kože (intradermalno). Polinukleotidi se lahko s posebno tehniko aplicirajo tudi z mikrokanilo (topo fleksibilno iglo), kar zahteva manj vbodov kot klasična tehnika. Postopek se izvaja po nanosu topikalne anestetične kreme ter traja približno 20–30 minut. Terapija se izvaja na koži obraza, vratu, dekolteja in po hrbtiščih rok.

Čemu so namenjeni polinukleotidi in kakšne rezultate lahko pričakujemo z njimi?

Terapija s polinukleotidi je namenjena obnavljanju in izboljševanju kakovosti kože, saj spodbujajo naravne procese obnavljanja kože in s tem prispevajo k zmanjšanju znakov staranja, kot je videz drobnih gubic, izboljšajo tonus, čvrstost ter navlaženost kože. Uporabljamo jih lahko tudi na lasišču, bradi ter obrveh z namenom stimulacije lasnih mešičkov. Rezultat rednih terapij s polinukleotidi je bolj gladka, sijoča in navlažena koža, ki je posledično tudi bolj zdrava.

This slideshow requires JavaScript.

Ali s polinukleotidi na kakovost kože delujemo le preventivno ali lahko popravimo tudi kožo, na kateri se že kažejo znaki staranja?

Polinukleotidi delujejo tako preventivno kot kurativno. Preventivno zato, ker upočasnjujejo procese staranja, ščitijo pred oksidativnim stresom in izboljšujejo navlaženost ter ustvarjajo optimalno okolje za naravne procese obnavljanja v koži. Tako kožo ohranjamo kakovostno ter upočasnimo njeno staranje. Delujejo pa tudi kurativno, saj s spodbujanjem obnavljanja izboljšajo videz finih gubic, hiperpigmentacij, izboljšajo njeno teksturo, elastičnost in napetost ter zmanjšujejo vnetje in rdečico.

Kako pogosto se mora izvajati terapija s polinukleotidi?

Za začetni učinek se priporoča, da se opravi 3–4 tretmaje v razmiku 2–3 tednov, za vzdrževanje rezultatov pa je potrebna ponovitev na 6–12 mesecev, odvisno od stanja kože in potreb posameznika. Prvi rezultati so vidni 3–4 tedne po aplikaciji, polni učinek pa 2–3 mesece po zadnji aplikaciji.

 

Podobni prispevki

Copyright 2015 - www.grazia.si